piątek, 28 czerwca 2019

"Księżyc jest pierwszym umarłym" Karina Bonowicz


Lepiej przecenić wroga, niż go zlekceważyć.
Tytuł: Księżyc jest pierwszym umarłym
Autor: Karina Bonowicz
Seria: Gdzie diabeł mówi dobranoc (tom 1)
Strony: 571
Bohaterka: Alicja
Wydawnictwo: Initium


Według legendy, wiele stuleci temu czwórka przyjaciół została wygnana z rodzinnej wioski, gdyż ludzie lękali się ich czarów. Rozeszli się w cztery strony świata, ale zadziwiającym zbiegiem okoliczności i tak wszyscy dotarli w to samo miejsce – do czarciego kamienia. Tam wywołali diabła i dobili z nim targu... Ich potomkowie przez wieki odczuwali skutki tego paktu i bezskutecznie próbowali się z niego wywikłać. Czy przedstawicielom kolejnego pokolenia uda się wreszcie wrócić do normalności? Jakie przeszkody będą musieli wcześniej pokonać? Z jakimi przeciwnikami się zmierzyć? Jakich sojuszników pozyskać? Małe miasteczko na odludziu stanie się sceną niezwykłych wydarzeń.

Po niespodziewanej śmierci rodziców siedemnastoletnia Alicja trafia pod opiekę ciotki, która mieszka w posępnym miasteczku na Podkarpaciu o mrocznej nazwie Czarcisław. Niezbyt zachwycona wyjazdem z Warszawy, dziewczyna nie czuje się dobrze w nowym miejscu, najwyraźniej pełnym dziwaków i kryjącym jakieś ponure sekrety. Zagubiona nastolatka krok po kroku odkrywa, że nikt tu nie jest tym, za kogo się podaje. Sama też musi zmierzyć się z brzemieniem swojej prawdziwej natury i wykonać niebezpieczne zadanie. (Opis - Lubimy czytać)


Alicja wiedzie szczęśliwe i beztroskie życie w Warszawie wraz z rodzicami. Do czasu, aż giną w wypadku, a dziewczyna musi przenieść się do ciotki, o której istnieniu nie miała dotychczas pojęcia. Nastolatka szybko przekona się, że to dopiero początek niespodzianek, jakie na nią czekają. Z pozoru nudne i zapomniane miasto skrywa w sobie wiele tajemnic i sekretów.

Wkrótce po swoim przybyciu do Czarcisławia dowiaduje się, że jest potomkinią jednego z czwórki założycieli miasta i równocześnie tych, którzy przed wiekami dobili targu z samym diabłem. Alicja chcąc, czy nie, zostaje wciągnięta do świata, którego nie rozumie i zmierzyć się z konsekwencjami czynu czwórki przyjaciół sprzed stuleci. Czy wszyscy wyjdą z tego cało?

Styl autorki jest lekki i prosty, ale też niebanalny. Wciąga od pierwszych stron i intryguje wykreowanym przez siebie światem. Pisze z pasją i humorem. Fabuła jest spójna i dynamiczna, wszystko współgra ze sobą. Mimo sporej ilości stron czyta się bardzo szybko, a strony uciekają w mgnieniu oka.

Kreację bohaterów również oceniam na bardzo dobrą. Każdy z nich jest barwny i wyrazisty. Niejednokrotnie muszą zmierzyć się z niebezpieczeństwami i żyć z piętnem zawartego paktu.                     
Alicja od zawsze uważała, że jest zwykłą nastolatką, ale prawda okazała się inna. Teraz musi jak najszybciej nadrobić zaległości i stanąć do walki z czyhającym na nią złem. Czy może komukolwiek zaufać? Co jeśli wrogowie okażą się naszymi sprzymierzeńcami? 

Magia, słowiańskie wierzenia, nadprzyrodzone stworzenia i to wszystko osadzone we współczesnym świecie. Księżyc jest pierwszym umarłym to historia pełna mitologii, intryg, kłamstw, niebezpieczeństw, czarów, walki, trudnych wyborów i zwrotów akcji. Pokazuje do czego może doprowadzić nienawiść i chęć władzy oraz zemsty.

Podsumowując, z całego serca Wam ją polecam. Przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom fantastyki, ale i nie tylko. Nie możecie przejść obok niej obojętnie. A ja z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg magicznych przygód bohaterów.

8 komentarzy:

 1. Dokładnie wczoraj zobaczyłam tę książkę na stronie księgarni internetowej. Mam ją w koszyku więc gdy już kupię to chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam już na półce i nie mogę doczekać się lektury!

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś dla mojej młodzieży, książka powinna ich zainteresować, tytuł podsunę pod rozwagę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jak się spodoba, to pewnie i mnie wciągnę w przygodę. :)

   Usuń
 4. Przymierzałem się do tego, teraz zaryzykuję. Głównie ze względu na akcję na Podkarpaciu ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię fantastykę. Obserwuję i Pozdrawiam!^^

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwszy raz słyszę o tej książce, ale już sam opis sprawił, że się zaciekawiłam. Dopełniłam to sobie Twoją recenzją i już wiem, że chętnie bym się zapoznała z tym tytułem. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tutaj pozytywnie a dopiero co czytałam bardzo negatywną recenzje. Chyba będzie trzeba samemu przeczytać 😁

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)
Jest to dla mnie motywacja do dalszej pracy :)
Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.