czwartek, 23 stycznia 2020

"Nero" Sarah Brianne


Przeprasza się wtedy, kiedy się czegoś żałuje.


Tytuł: Nero
Autor: Sarah Brianne
Tłumaczenie: Anna Kuksinowicz
Seria: Made Men (tom 1)
Strony: 364
Bohater/ka: Nero/Elle
Wydawnictwo: NieZwykłeNero ma władzę.

Dla Nero, króla Legacy Prep, Elle jest tylko zadaniem do wykonania – jego przepustką do mafijnych szeregów i szansą na zdobycie uznania w oczach własnego ojca. Chłopak nigdy nie znał takiej dziewczyny jak ona. Jedyne panny, które kiedykolwiek zaprzątały jego myśli, to te, które wskakiwały mu do łóżka. I to wtedy, kiedy mówił im, że mają to zrobić.

Elle się boi.

Dla Elle Nero był tylko ciekawym zjawiskiem, które lubiła podziwiać z daleka. Obserwowała go jak film, na którego oglądanie nie miała czasu. Jej codzienna rzeczywistość była walką o przetrwanie na szkolnych korytarzach i zapewnienie ochrony najbliższej przyjaciółce, Chloe.

Zły czas, złe miejsce.

Kiedy Elle przez przypadek staje się świadkiem porachunków mafijnych, drogi jej i Nero w końcu się przecinają. Chłopak musi się dowiedzieć, co dokładnie widziała tamtego wieczoru. I lepiej, żeby dziewczyna powiedziała to, co on chce usłyszeć, bo w przeciwnym razie może nie doczekać swoich kolejnych urodzin.
(Opis pochodzi od wydawcy)Każdy nasz dzień niewiele różni się od poprzednich i żyjemy z przeświadczeniem, że w innych nie wydarzy się nic nadzwyczajnego. Jednak czasem zdarza się, że zupełnym przypadkiem znaleźliśmy się w złym miejscu o złym czasie. Wtedy zostajemy wciągnięci w sam środek burzy, z której nawet nie zdajemy sobie sprawy.


Kiedy facet taki, jak Nero czegoś chciał, to nie zamierzał się zatrzymywać, dopóki tego nie zdobył.


Elle to zwykła nastolatka, która delikatnie mówiąc, nie ma lekko w życiu. Chodzi do prywatnego liceum, gdzie każdego dnia walczy o przetrwanie i jest prześladowana przez swoich rówieśników tylko dlatego, że nie jest tak samo bogata jak oni. Pracuje w restauracji, by móc spłacić czesne. Pewnej nocy, gdy wychodzi z pracy staje się świadkiem zabójstwa. Tej sytuacji zdecydowanie nie powinna zobaczyć, a na dodatek ściąga na siebie niebezpieczeństwo.

Niedługo po tym wydarzeniu, dziwnym trafem dziewczyną zaczyna interesować się król Legacy Prep. Nero zaczyna chronić Elle i adorować ją, by zdobyć jej zaufanie. Powierzono mu zadanie, dzięki któremu stanie się pełnoprawnym członkiem mafii. Jednak co się stanie, kiedy zlecenie już nie będzie priorytetem? Kiedy do głosu dojdą pojawiające się uczucia?


Nie można być takim ideałem na zewnątrz bez jakiejś rysy w środku.


Było to moje pierwsze spotkanie z autorką, ale uważam je za w pełni udane i jestem pewna, że przeczytam kolejne tomy serii. Stworzyła coś naprawdę godnego uwagi i nie bała się poruszyć pewnych trudnych i bolesnych tematów. Wymyśliła ciekawą fabułę, gdzie nie zabrakło radosnych chwil i namiętności, ale również momentów, które napawały strachem i przyprawiały o szybsze bicie serca. Książkę czyta się bardzo szybko, dosłownie pochłonęłam ją w jeden wieczór. Jak już zaczęłam czytać, nie mogłam się oderwać. Mamy w niej do czynienia z narracją trzecioosobową, co nie do końca lubię, ale tutaj, jak już się wczułam to przestałam zwracać na nią uwagę.

Elle jest mądra, dojrzała i ma silny charakter, lecz nijak nie może sobie pomóc, by zmienić sytuację w jakiej się znalazła. Jej życie to ciągła walka o możliwość uczenia się w szkole, o wytrwanie, o zachowanie godności i hartu ducha. Każdego dnia przyjmuje na siebie ciosy i chroni swoją jedyną przyjaciółkę. Dziewczyna jest lojalna i wytrwała, zrobi wszystko dla swoich najbliższych. Nie użala się nad sobą i nie załamuje, lecz cierpliwie wszystko znosi i tłumi w sobie ból.


Chociaż bardzo się starała, to kawałki jej serca nie chciały wrócić na miejsce. Żadna ilość kleju na świecie nie byłaby w stanie ich przy sobie zatrzymać.


Nero to pewny siebie mężczyzna, który ma silną pozycję w szkolnej hierarchii. Nie obchodzi go zdanie innych i robi to, na co ma ochotę. Jest z pozoru nieczułym dupkiem, ale skrywa w sobie rzeczy, których nie pokazuje światu. Ma dwa oblicze, jedno mroczne i niebezpieczne, a drugie łagodne i pełne empatii. Potrafi zadawać ból i bywa bezwzględny dla osób, które na to zasługują. Kieruje się w życiu pewnymi zasadami i nie robi rzeczy wbrew sobie.

Elle i Nero dzieli zupełnie wszystko. Obydwoje pochodzą z dwóch różnych światów, ale z każdym dniem zaczynają coraz lepiej się poznawać. Dystans, jakim się obdarzali znika, a w jego miejscu powoli pojawia się uczucie. Czy to miłość? Czy istnieje dla nich jakakolwiek wspólna przyszłość? Czy zaryzykują wszystko, by być razem? A może coś ich poróżni i przekreśli szansę na wspólne życie?


Rodzina zbudowana była na jednym fundamencie - szacunku.


Autorka porusza bardzo trudny temat, który otwiera oczy i daje do myślenia. Prześladowanie i przemoc nikomu nie powinny się przytrafić, zwłaszcza w szkole. To nieustanne życie w strachu i znoszenie w milczeniu okropnych rzeczy. Wiele osób nie ma siły lub odwagi, by się postawić, a inni mają swoje konkretne powody, by tego nie robić. Takie osoby znajdują się w sytuacji bez wyjścia, gdyż postawienie się oprawcom może przynieść o wiele gorsze skutki.

Nero to historia, gdzie mafia jest bardziej w tle. Nie ocieka krwią, brutalnością, ani ostrym seksem. Choć mamy w niej mocniejsze momenty, mrok, czy niebezpieczeństwo, to Nero nie przypomina innych typowo mafijnych książek. Ma w sobie to „coś”, co intryguje i przyciąga czytelnika. Opowiada o prawdziwej przyjaźni, zaufaniu, walce, stawianiu czoła własnym demonom, poświęceniu i cierpieniu. Pokazuje jak jedno wydarzenie, jedna właściwa osoba może zmienić całe życie. Kiedy los daje nam szansę, warto podjąć ryzyko i być może zyskać coś cennego. Miłość.

Podsumowując, z całego serca Wam ją polecam! Z niecierpliwością czekam na kolejne tomy.Umysłem, ciałem i duszą czuła, że Nero był jej jedyną, prawdziwą miłością - częścią czegoś schowanego głęboko w niej, czego nigdy dotąd nie potrafiła opisać. Jednakże, chociaż on był jej prawdziwą miłością, to nie znaczyło, że należała do niego.Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu:
Moja ocena: 9/10

7 komentarzy:

 1. Książka nie w moim guście, ale widzę, że ciekawa kreacja bohaterów!

  OdpowiedzUsuń
 2. Powieść w klimacie mafijnym, ale bez przesadnej brutalności, nadmiaru seksu itp- nie ma bata, muszę ją przeczytać. Tym bardziej, że Twoja recenzja jest bardzo kusząca i intrygująca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na początku nie byłam przekonana, ale z każdą kolejną recenzją myślę, żeby dać szansę tej książce.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi intrygująco, chociaż to raczej nie są moje ulubione klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie jest to coś, po co sięgnę ot tak, z ciekawości... Ale jeśli wpadnie w moje ręce to przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)
Jest to dla mnie motywacja do dalszej pracy :)
Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.