środa, 22 kwietnia 2020

"Wizja" Paulina Bronisz


Nagle moją głowę przeszył silny ból. Obraz mi się rozmył i po chwili stałam na dworze […].


Tytuł: Wizja
Autor: Paulina Bronisz
Strony: 185
Bohater/ka: Daniel/Kim
Wydawnictwo: NowoCzesneKim to z pozoru normalna nastolatka, która wraz z rodzicami przenosi się do innego miasta, co oznacza też dla niej zmianę szkoły. Dziewczyna próbuje odnaleźć się w nowym środowisku. Poznaje przyjaciół, pojawia się również tajemniczy chłopak, który wydaje się jednak dziwnie znajomy...

W tej pozornie zwyczajnej historii o dorastaniu następuje nieoczekiwany zwrot. Okazuje się, że Kim nie jest do końca taka jak jej rówieśnicy – posiada bowiem pewien szczególny dar, który
pozwala jej przewidywać przyszłość. Z czasem odkrywa, że dar ten ma związek ze straszną rodzinną tajemnicą...

Czy niezwykła zdolność, którą posiada Kim, okaże się błogosławieństwem, czy może
przekleństwem? Czy dziewczyna wykorzysta szansę, jaką dał jej los?
(Opis - Lubimy czytać)Często coś, co z pozoru wygląda normalnie, skrywa w sobie najwięcej tajemnic. Tak samo jest z ludźmi. Każdy z nas jest inny i ma swoją historię. Jednak wiele osób zostaje odrzuconych za tą „inność” i wyśmiewanych za rzeczy, na które tak naprawdę nie miały wpływu.

Kim to na pozór zwyczajna nastolatka. Niedawno przeprowadziła się z rodzicami do nowego miasta, by rozpocząć nowe życie. Wiązało się to również ze zmianą szkoły, co jest powodem jej zrozumiałego stresu. Ku jej obawom, wszystko zaczyna się dobrze układać. Zaprzyjaźnia się z Kate i Liamem. Nawiązuje również znajomość ze starszym bratem Liama, Danielem. Coś ich do siebie przyciąga, ale dziewczyna nie może pozbyć się dziwnego wrażenia, że skądś już go zna. Kim stara się prowadzić normalne życie. Zawiera nowe znajomości, chodzi na imprezy, zakupy, szkolne bale.

Wydawać by się mogło, że nie ma tu nic nadzwyczajnego. Jednak Kim nie do końca jest taka, jak inni, gdyż skrywa pewien sekret. Dziewczyna ma dar, a dokładniej wizje, które umożliwiają jej przewidywać przyszłość. Nie zawsze są to tylko dobre rzeczy. Nastolatka już raz ujawniła swój sekret rodzicom i przyjaciołom, jednak jej nie uwierzyli. Wzięli ją za chorą wariatkę, więc teraz boi się ponownie komukolwiek o tym powiedzieć. Przed rodzicami udaje, że „wyzdrowiała”. Jednak wizje nie zniknęły, są wciąż obecne. Na domiar złego dowiaduje się, że mają związek z pewną rodzinną tajemnicą. Co takiego odkryła Kim? I jaką rolę odegra w tym wszystkim Daniel?


Milczałam, ale miałam ochotę krzyczeć.


Wizja to debiut młodej autorki, ale uważam go za bardzo udany. Pisze lekko i przyjemnie. Wciągnęła mnie już od pierwszych stron i nie sposób było się oderwać. Nie mamy tu zbędnych opisów, lecz interesującą fabułę, dużo dialogów, emocje i humor.

Kim to młoda, wrażliwa i niepewna siebie dziewczyna. Pewne wydarzenia w jej życiu sprawiły, że z uśmiechniętej i beztroskiej dziewczynki, stała się zamknięta w sobie, smutna i samotna. W nowej szkole zaczyna się powoli otwierać i ponownie cieszyć życiem. Dzieje się to za sprawą nowych przyjaciół, a także jej sympatii. Kim wreszcie czuje, że gdzieś przynależy i jest bezpieczna.
Czy Kim odważy się powiedzieć prawdę swoim bliskim? Jak potoczy się jej życie?


Daniel zamknął oczy, a moje serce pękło na milion kawałeczków.


Wizja to historia o sekretach, odkrywaniu samego siebie, zaufaniu, cierpieniu, samotności, ponownemu otwieraniu się na świat. Pokazuje jak ważna jest w życiu przyjaźń, miłość i wsparcie bliskich osób. Życie to nie tylko czerń i biel. Każdy człowiek jest inny, ale w równym stopniu wyjątkowy i wartościowy.

Debiut Pauliny Bronisz to książka głównie dla młodzieży, ale ma duży wpływ również na dorosłych. Moim zdaniem każdy powinien ją przeczytać, gdyż skrywa w sobie prawdę o problemach, z jakimi zmagają się nastolatkowie. Otwiera oczy, daje do myślenia, a także niesie w sobie ukryte przesłanie. A zakończenie zostawiło mnie z ogromnym zaskoczeniem i niedowierzaniem.
Podsumowując, serdecznie Wam ją polecam!


- Czy my się znamy?
- Nieświadomość jest bardziej tajemnicza i fascynująca […].Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu:

Wydawnictwo NowoCzesne - Home | FacebookMoja ocena: 9/10

7 komentarzy:

 1. Książka wydaje się bardzo ciekawa ;)
  Pozdrawiam serdecznie!

  https://xgabisxworlds.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Tytuł chętnie podsunę mojej młodzieży pod rozwagę, powinien ją zainteresować. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie "mądre" młodzieżówki. Będę miała ją na uwadze :)

  Pozdrawiam,
  Biblioteka Feniksa

  OdpowiedzUsuń
 4. Z Książkami dla młodzieży często bywa tak, że zarówno młodzież jak i dorośli coś z niej wyniosą :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zainteresowałaś mnie tą publikacją. Zapisuję tytuł i liczę, że kiedy tylko będę miała możliwość, sięgnę po nią. Ciekawa jestem, jakie wywrze na mnie wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czekalam na jakąś recenzję tej książki. Fajnie, że jest fajną i mądrą młodzieżówką.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi bardzo ciekawie, z przyjemnością bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)
Jest to dla mnie motywacja do dalszej pracy :)
Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.